Deschidere ușoară pentru Marea Regata din Chicago

Rezultate preliminare

În timp ce Daniel Floberg era la lucru într-o glorioasă vineri de vară la Chicago, el a transformat familia J/88 Misty fiului său, Will, care apoi s-a mândru în ziua de deschidere a Helly Hansen Sailing World Regatta Series, nu doar că a câștigat prima cursă a dimineții – pe o milă de la Lacul Michigan – ci a câștigat apoi următoarea și terminând pe locul patru în cursa. al treilea pentru a încheia ziua cu un avans de 1 punct în clasa cu șapte bărci. Acest lucru a fost, desigur, mai ușor de spus decât de făcut, cu apă plată și o adiere ușoară care s-a dezvoltat încet, dar adesea s-a schimbat dramatic, prinzând unele echipe cu nerăbdare.

Pentru prima zi a acestui clasic de vară de la începutul sezonului din Chicago, s-au înscris trei curse în toate cele patru cercuri de cursă și, cu vânturi pe partea mai îmblânzită, condițiile erau ideale pentru echipele de curse noi și vechi pentru a se reaclimatiza cu bărcile și cu pozițiile lor după lungă perioadă de timp. afara sezonului. Dar pentru Tod Patton, producătorul de vele profesionist și căpitanul J/122e Blondie, astăzi a fost o oportunitate de a înțelege mai bine o barcă care este nouă pentru echipă. „Aceasta este prima regata de curse cu geamanduri pe care am făcut-o de când am luat barca”, spune Patton, „și având în vedere că suntem mulțumiți de rezultatele noastre de astăzi – munca echipajului a fost grozavă și asta a ajutat cu siguranță.”

Echipa J/88 Misty, cu Will Floberg la cârmă, rotunjește marcajul vremii în drum spre câștigarea primei curse a Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago.

Walter Cooper

Cu un trio de locuri pe locul doi în șase bărci PHRF divizie, a lui Patton Blondie și-au adus un avans de 3 puncte față de cel al lui Robert Smeeter Ohanaun Dehler 34c, dar nu este Ohana de care Patton este cel mai îngrijorat. El spune C&C 115 al lui Joe Hummel Arhimede III, aflat pe locul trei, părea a fi barca rapidă pe care vor trebui să țină cont în weekend. „Au avut viteză bună”, spune Patton, „dar pentru noi totul a funcționat destul de bine, așa că a făcut ca o zi bună să începem.”

Gary Powell și Scot și Yvonne Ruhlander Beneteau 40.7 Mojotrecuți campioni generali ai Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago, au început bine cu un al doilea în prima cursă și a câștigat cursele în următoarele două pentru a stabili un avans de 2 puncte față de echipa lui Thomas Weber pe The Furtună, care a câștigat cursa de deschidere a zilei. Echipa lui Jeffrey Davis pe J/111 Shamrock de asemenea, a pus o pereche de victorii pe tabela de marcaj pentru a conduce divizia cu trei bărci.

Flota Beneteau 36.7 iese din marcaj și caută următoarea tură la Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago.

În J/109 flotă, echipa lui George Miz Smee din nou au avut un start greu cu o cincime în prima cursă, după ce aparent au fost prinși în primul schimb mare de vânt de dimineață, dar cu acel rezultat în spate, au revenit cu un 1-2 pentru cursele următoare și au încheiat ziua la egalitate la egalitate. top cu Peter Priede și echipa sa Full Tiltcâștigătorii cursei finale a zilei.

Pentru Mark Fruin și coechipierii săi de pe J/105 Nyctosaur, astăzi, pe lacul Michigan, a fost o zi banner și un început și mai bun al sezonului lor. După ce au câștigat prima cursă fir-la-sârmă, au terminat pe locul doi după Josh și Laura Lutton. Rudenie în urmatoarele. Câștiga lor în a treia cursă, spune Fruin, sa datorat unui start cu viteză maximă. De acolo, însă, nu-și amintește mare lucru. Își făcea treaba concentrându-se asupra conducerii și a lăsat echipajul să facă restul muncii bune, inclusiv tacticianul său, Bob Berstein, un campion local cu multă experiență pe lacul Michigan.

Team Mojo, top Beneteau 40.7 după trei curse în ziua de deschidere a Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago.

„A fost totul despre partea dreaptă astăzi și Bob ne-a pus în locuri grozave.”

Pentru cursele viitoare de sâmbătă, Fruin spune că planul este să rămânem cu ceea ce a funcționat: „Vom asculta doar de Bob, ne vom lăsa în aer liber și vom naviga repede”.

Pe cercul cu design unic al regatei, care prezintă cele mai mari două clase — cel J/70 si Tartan 10 ani— a fost toată echipa lui Richard Witzel pe J/70 zbuciumatcare a rămas neînvins pentru a construi un avans de 9 puncte față de echipa lui Dick Kalow Superior 1. Pentru Tartan 10s, echipa câștigătoare de anul trecut pe Brian Kaczor Erica rămâne în formă cu scorul 1-3-2, care îi pune cu 3 puncte înaintea rivalilor lor pe Edward Mui și Craig Roehl. Carne.

Grupul Tartan 10s de la startul celei de-a treia curse din ziua de la Chicago.

„Ne așteptam la vânturi mai slabe toată ziua și am fost fericiți să avem briza pe care am avut-o”, spune Kaczor. „Pentru prima cursă, am avut barca pregătită pentru vânturi mai ușoare și a fost rapid, dar când vântul a crescut pentru scone, nu am schimbat prea mult vitezele și am ratat unele schimbări, dar ne-am bucurat să revenim de pe a șaptea la a treia. în acea cursă. În general, suntem destul de mulțumiți că suntem puțin mai consecvenți decât restul flotei. Echipajul s-a descurcat grozav și cred că suntem într-un loc bun, dar știm că mai sunt multe curse de făcut.”

Cu o prognoză bună pentru cursele de sâmbătă, flotele de curse la distanță ale regatei, cu peste 30 de bărci, se vor alătura acțiunii cu curse mai lungi peste lac. Odată ajunși la țărm, toți concurenții se vor aduna la stația Monroe a gazdei Chicago Yacht Club pentru cea mai mare petrecere din weekend și cursa ultracompetitivă cu telecomandă cu flota Dragon Force 65.