Sailing World on Water 09.23 iunie LR PP/Amerigo Vespucci, 52 de ani, Dragons, Finns, Newport Incident mai mult

Repere ale ceea ce s-a întâmplat la nivel global în sportul navigației în ultimele 7 zile. La mai bine de 20 de ani de la întâlnirea istorică din Noua Zeelandă dintre ambarcațiunea Amerigo Vespucci și Americas Cup, Luna Rossa, „cea mai frumoasă navă din lume” și echipa care va reprezenta Italia la cea de-a 37-a Cupă a Americii și-au încrucișat din nou arcurile. Urmărim raportul nostru de săptămâna trecută cu cel mai recent zburător al vechiului și al noului în navigație. Acesta este spectacolul dvs. săptămânal, World on Water, 09 iunie 2023. Echipa lui Takashi Okura Sled a avut cel mai bun punctaj cu barca într-o zi de testare de brize ușoare și schimbătoare pe Golful Follonica la Săptămâna de navigație Scarlino a 52-a SUPER SERIE. Campionii circuitului din 2021 s-au clasat pe primul și pe al patrulea loc, în timp ce cei mai apropiați rivali ai lor la titlu de până acum, Quantum Racing alimentat de American Magic, au zguduit cu o zecime în a doua competiție – rezultatul depășirii timpurii de linia de start. Ziua 5 a Campionatelor Mondiale Dragon de la Bodrim Turcia a avut un start fals în Cursa 6 din cauza unei schimbări masive de vânt pe cursa sp cursa a fost reluată într-o adiere constantă de 7 noduri. Filipe Silva, din Portugalia, a câștigat Finn World Masters 2023 la Nea Iraklitsa, Kavala, Grecia, după ce vineri nu au mai fost posibile curse. Laurent Hay, din Franța, este pe locul al doilea, iar Peter Mosny din Slovacia este pe locul trei. În timp ce vremea a rămas caldă și umedă, norii de jos au împiedicat instalarea brizei mării. Flota a fost remorcată în zona de cursă și, deși comitetul de cursă a menținut flota pe linia de plutire atât timp cât a fost posibil, nu a fost niciun vânt înainte de termenul limită de la ora 15.00, așa că flota a fost remorcată înapoi la plajă. Cel puțin toată lumea de aici a devenit expertă în remorcare săptămâna aceasta. A fost o săptămână foarte dificilă pentru vânt, cu diverse sisteme meteorologice în Europa în ultimele săptămâni și doar o zi din vremea care era așteptată în această săptămână. Totuși, pe plajă, nici în baruri, nici în taverne nu era o față tristă. Fiecare a avut un timp uimitor și la decernare a premiilor s-a promis că va invita flota înapoi în viitor. Vor fi o mulțime de acceptanți pentru asta. Doar patru curse au fost finalizate, iar Silva a navigat foarte bine pentru a termina cu puțin peste o treime din punctele lui Hay, clasat pe locul doi, fără a ocupa niciodată locul cinci în flota de 145 de bărci. Cu toate acestea, nu a existat nicio aruncare și este posibil să fi schimbat totul. Decernarea premiilor s-a desfășurat acolo unde a început evenimentul, înapoi pe plajă, dar fără amenințarea cu furtuni puternice, și într-o seară caldă și însorită. Au fost două Super Legende aici săptămâna aceasta, cu Howard Sellars din Marea Britanie plasându-se pe locul 102 la general pentru a lua titlul de Jan-Eric Floren, din Suedia, pe locul 144 la general. De asemenea, au participat 18 Legende și această categorie devine din ce în ce mai competitivă, marinarii rămânând în finlandez mai mult decât oricând. Jiri Outrata, din Cehia, a luat titlul pe locul 19 la general de la Peter Vollebregt din Olanda și finlandezul Derek Breitenstein. Antal Szekely a câștigat Marele Mari Maeștri, cea mai mare grupă de vârstă în această săptămână, în timp ce Laurent Hay a câștigat din nou Marele Maeștri, iar Filipe Silva a luat titlul de categoria Maeștri. Datorită amenințării unor furtuni mari, doar o singură cursă a fost organizată în ziua 3 la 52 SUPER SERIES Sailing Week. Quantum Racing alimentat de American Magic a revenit miercuri după o a doua cursă dezamăgitoare, când au furat arma câștigătoare a Cursei 5 de sub nasul lui Vayu din familia Whitcraft. Acum mergem la Sailing Illustrated din această săptămână, unde Tom Ehman a discutat despre povestea de ultimă oră din Newport Stop-over din The Ocean Race. Ultima zi a Campionatului Mondial de la Bodrum a avut ploaie devreme și fără vânt. În consecință, ofițerul de cursă Nino Shmueli a ținut flota la țărm până când condițiile s-au îmbunătățit. Flota a fost eliberată la ora 11.15, iar Cursa 7 a început în jurul orei 13.00. Din păcate, o deplasare a vântului de 40 de grade la primul vântul în sensul că a fost afișat noiembrie (steagul N). Deci, rasa abandonată. Ultimele două zile ale 52 Super Series au fost pline de acțiune. Echipa Provezza a lui Ergin Imré a câștigat al doilea titlu consecutiv astăzi în Toscana, când a răsturnat deficitul de nouă puncte în ultimele două curse pentru a câștiga victoria în regata de 52 SUPER SERIES Scarlino Sailing Week, adăugându-și succesul la Saint Tropez, Franța, în urmă cu doar trei săptămâni. Spre sfârșitul cursei în port Arhaus, în ultima tură, a fost același lucru de la Biotherm, cu o performanță perfectă care a întins liderul și mai mult pentru a lua victoria. Între timp, echipa 11th Hour Racing a luat distanță față de Holcim-PRB până în punctul în care pe partea de jos din partea de sus a cursei a existat o oportunitate pentru echipa lui Charlie Enright de a câștiga un loc. Dar navigarea joasă în încercarea de a-l prinde pe Holcim-PRB la virajul cedare le-a încetinit prea mult progresul și a dat departe distanța. Echipa Holcim PRB a terminat pe locul al doilea, 11th Hour Racing Team a treia și Team Malizia pe locul patru.